Марина Амірханова: підтримка українців на ЧЄ в Литві була настільки потужною, що ми всі почувалися як на домашній арені 

375

Навіть через тиждень після завершення в Каунасі чемпіонату Європи з фігурного катання спортивна спільнота продовжує активно обговорювати його найяскравіші епізоди – перипетії боротьби за п’єдестал, сальто Адама Сяо Хім Фа, організацію змагань і – Україну та виступи її фігуристів. Своїми думками щодо ЧЄ-2024 із сайтом УФФК поділилася старший тренер національної збірної України з фігурного катання на ковзанах Марина Амірханова. 

«Мабуть, варто спочатку відзначити саме організацію чемпіонату, у якій литовці просто досягли вершин. Це була ефективність та досконалість у чистому вигляді. Передусім гарна, зручна та комфортна арена (Жальгіріс-Арена) і така сама тренувальна ковзанка. До речі, приємно здивувало, що у не найбільшому місті побудовано три тренувальних поля. Всі служби працювали чітко і оперативно, все було продумано до найменших нюансів. Транспорт, оформлення зон свіжими орхідеями, смачна кухня для спортсменів – таке враження, що дрібних питань для організаторів не існувало. Ми з колегами з різних країн зійшлися на думці, що це була чи не найкраща організація чемпіонату Європи за останні – без перебільшення! – 20-30 років», – сказала український тренер.

– Водночас у країні-терористці росії, представники якої, слава Богу, не допущені до жодних змагань ISU, назвали чемпіонат у Литві «другосортним».

– Хіба хтось здивований? Насправді чемпіонат був надзвичайно цікавим з точки зору інтриги та конкуренції, а рівень катання лідерів – досить високий. Ми побачили чимало танцювальних дуетів, які за якістю програм, я б сказала, підбираються до світового п’єдесталу. В парному катанні знову, як і торік, домінували італійці – з власним стилем, естетикою, хорошою якістю виконання елементів, а такі речі лише збагачують фігурне катання. В жіночому одиночному катанні заслужено стала номером 1 в Європі бельгійка Луна Хендрікс. У цьому виді я би відзначила ще одну бельгійську фігуристку – Ніну Пінзарроне, яка стала бронзовою призеркою. На мою думку, вона цілком заслуговувала на друге місце. Були несподіванки, на жаль, не завжди приємні, у чоловічому одиночному катанні. Вразив провал француза Кевіна Аймоза. Шкода, що так сталося, оскільки з точки зору майстерності його програми завжди цікаві фахівцям і, як школа, молодим спортсменам. Зате на висоті знову виявився співвітчизник Кевіна – Адам Сяо Хім Фа. Обидва його виступи були сильними, яскравими, чим він довів, що залишається беззаперечним лідером європейського фігурного катання. 

– До речі, як ви, як фахівець, ставитеся до несподіваної ініціативи цього фігуриста виконати під час прокату заборонене сальто?

– Однозначно негативно. Адам не перший, хто намагався епатувати публіку виконанням сальто, раніше це робила, наприклад, Сурія Боналі. Важко сказати, чим керувався французький спортсмен та що і кому хотів довести, але, на мою думку, вчинив він неправильно. Є правила, якими цей елемент заборонений і їх потрібно дотримуватися. А якщо комусь дуже хочеться, то для цього є показові, шоу, робіть там сальто скільки завгодно. 

– Марино Олегівно, як ви оцінюєте виступи українських фігуристів? Чи можна назвати цей чемпіонат Європи успішним для них?

– Наша команда виглядала цілком достойно. Перед кожним членом збірної стояли свої завдання – з урахуванням умов тренувань в реаліях війни, їхнього фізичного та  психологічного стану, і практично всі вони були виконані. Зрештою, до команди увійшли одні з кращих наших спортсменів, вони неодноразово демонстрували здатність боротися, показувати свої сильні сторони. Так сталося й цього разу, хоча дехто міг показати і кращий результат. Та ж Анастасія Гожва, чудово відкатавши коротку програму, не змогла впоратися з довільною. Причина в тому, що Настя неправильно позначила собі пріоритети. Після короткої програми, де вона посіла 11-е місце і впритул наблизилася до «десятки», бажання потрапити туди було таким сильним, що зіграло з нею злий жарт. 

Так само, і не без підстав, хотілося бачити в топ-10 наш танцювальний дует Марію Голубцову та Кирила Бєлоброва… 

– Марія та Кирил справді дуже гарно виступили, чисто виконали обидва танці. У них  змістовні програми з оригінальними знахідками, вдалим вибором музики. Дует багато працює і його прогрес очевидний. Але ж і їхні суперники на чемпіонаті Європи не стоять на місці. Подивіться протоколи, там більшість тих, хто розташувався вище наших танцюристів, далеко не новачки, це досвідчені спортсмени досить високого рівня, у яких велика кількість виступів на «дорослих» змаганнях, а відтак їх більше знають як глядачі, так і судді. Щодо нашого другого дуету – Марії Пінчук та Микити Погорєлова, то вони показали себе як перспективні танцюристи, які швидко вчаться. Марія та Микита провели насичений юніорський сезон, зокрема, здобули право виступити у фіналі Гран прі серед юніорів, тому мали небагато часу для відпрацювання ритм-танцю зі змінами для дорослих змагань. Саме під час першого виступу вони й припустилися помилок. Але, я впевнена, цей дует ще нас здивує. 

– Яке враження справив на вас виступ нашої спортивної пари Софії Голіченко та Артема Даренського?

– Софія та Артем виконали все, що могли і посіли непогане місце (11-е). Вони в цьому сезоні мало виступали, а для того, щоб досягати хороших результатів, треба якомога більше брати участь в міжнародних турнірах. На мою думку, їм треба їздити на всі змагання, в програмі яких є парне катання. Тоді вони почуватимуться впевненіше і розвиватимуться далі.

Найбільше обговорень та оцінок викликав емоційний виступ Івана Шмуратка, який назвали потужним сигналом світу про жертв війни, розв’язаної росією в Україні. На жаль, він також не «дотягнув» до 10-ки здебільшого через технічну складову. Як ви оцінюєте його прокати з цієї точки зору?

– Скажу відразу: Іван молодець! Він довго лікував травму, на лід вийшов лише в середині літа, а зараз тренується дуже в непростих умовах. Йому було надзвичайно важко готуватися до чемпіонату Європи. При цьому він відкатався досить пристойно і зміг виконати все, що наразі вміє і може. Програми Івана справді не зовсім складні. Так, вони насичені емоціями, але ж технічні вимоги ніхто не відміняв, тому йому є над чим працювати.

– Що, на вашу думку, потрібно Івану для посилення контенту, окрім стрибків у чотири оберти, звісно?

– В принципі, до четверних він уже підходив і дуже близько. Іван надсилав мені відео і я бачила, що він виїхав четверний тулуп. На мій погляд, йому треба чистити програму. У нього чудові обертання, він вміє це робити, оскільки добре розтягнутий і гнучкий. Тому не треба допускати помилок і отримувати рівень, нижчий четвертого на елементі, який ти можеш виконувати практично досконало. Тобто зараз не вистачає чистоти та сконцентрованості саме на тих елементах, які гарантовано можуть дати не лише  найвищий рівень, але й плюсові GOE. Це треба робити паралельно з подальшим вивченням четверних. Тоді спортсмен отримуватиме значно вищі оцінки. 

Марино Олегівно, як реагувала литовська публіка на виступи фігуристів з України, якою була загальна атмосфера? 

– Неймовірною! Трибуни рясніли українськими прапорами, а на арені час від часу лунали наші гасла «Слава Україні! Героям слава!». Підтримка литовцями наших фігуристів була настільки потужною, що іноді складалося враження, що українська команда виступає на домашній арені.