У Києві вперше за останні роки відбувся великий Всеукраїнський семінар для суддів, рефері, технічних контролерів, технічних спеціалістів та тренерів з фігурного катання на ковзанах. Ініціаторкою проведення непересічного заходу у нинішніх непростих умовах стала Українська федерація фігурного катання на ковзанах (УФФК).
Про завдання семінару та коло тем, які обговорювалися, значення цієї події для подальшого розвитку фігурного катання розповіли суддя та технічний контролер міжнародної категорії Оксана Долгополова, яка виступила модераторкою, та генеральна секретарка УФФК, суддя ISU Анастасія Макарова.
Оксана Долгополова:
«Необхідність проведення семінару була насправді нагальною, адже останнє навчання в такому форматі відбулося понад десять років тому – тоді його проводили члени технічного комітету ISU.Тому ми вирішили повернутися до такої практики, тим більше, що ідея знайшла підтримку багатьох тренерів та суддів.
На жаль, не всі змогли доєднатися, але навіть з урахуванням цього учасників було достатньо – понад 35 фахівців з Києва, Одеси, Дніпра, Львова, Білої Церкви, Харкова.
Це і тренери, і судді як досвідчені, так і ті, хто лише навчається на суддів та на технічних спеціалістів.
Програма семінару включала чотири блоки. Перший був присвячений загальним правилам суддівства та правилам виставлення GOE в програмі, тобто оцінки якості елементів. Потім ми обговорили технічні аспекти елементів – окремо стрибки, окремо обертання, окремо доріжки та хореографічну послідовність. У третьому блоці йшлося про правила у категорії Novice, де зараз багато нововведень, а у четвертому – про компоненти програми, обов’язки суддів, оцінку якості роботи суддів. На завершення було підбито підсумки та проведено іспит для нових суддів та технічних спеціалістів.
Відзначу надзвичайну активність учасників семінару. Вони слухали матеріал з розумінням, що нова інформація розширить їхні професійні можливості, ставили дуже багато запитань. До речі, презентація різних ситуацій, критеріїв суддівства тощо включала загалом понад 100 слайдів і понад 40 відеоприкладів. Я їх формувала з власного архіву, оскільки після кожних змагань за кордоном вносила на флешносій відео всіх виступів. Відтак до семінару зробила досить гарну вибірку показових питань. Звісно, за один день досить важко було охопити всі актуальні теми, але ми це зробили. Приємно було отримувати від учасників такий фідбек: пройшли великий об’єм матеріалу і відкрили для себе багато нових речей. Дуже сподіваюся, що зможемо проводити такі заходи якомога частіше – і наприкінці сезону, і на його початку, адже ISU постійно оновлює правила і тренери та судді мають бути максимально обізнаними».
Анастасія Макарова:
«Дуже правильно, що семінар було позиціоновано як тренерсько-суддівський, оскільки завжди залишається важливим, щоб тренери розуміли всі нюанси суддівської роботи, знали принципи формування оцінок, які, як відомо, мають багато складових. Під час обговорення було кваліфіковано розібрано, зокрема, новації в правилах та технічні вимоги. Модераторка звернула увагу учасників на всі оновлення в документах, детально роз’яснила, як і з чого формується технічна оцінка та складові компонентів програми і що потрібно зробити, щоб отримати високі рівні на елементах. Без сумніву, ці знання знадобляться тренерам у роботі над програмами – в постановках, розкладках елементів тощо, а спортсменам допоможуть якісніше виконати той чи інший елемент і заробити максимальну кількість балів.
Радує, що всі фахівці поставилися з розумінням до необхідності проведення семінару. Це підтверджує і такий промовистий факт: попри те, що захід відбувався напередодні відповідальної події – першого великого старту в цьому сезоні в Україні, яким є етап Всеукраїнських змагань серед юних фігуристів молодшого, середнього та старшого віку, тренери скоригували свій час так, щоб потрапити на семінар.
В числі позитивних підсумків діалогу, що відбувся, я би назвала сплеск інтересу молоді до суддівської роботи. Це відбувається після певної паузи, коли в Україні вже почала відчуватися нехватка суддів міжнародної категорії. Природньо, що молоді фахівці наразі сконцентровані на досягненні національного рівня, але було явним прагнення отримувати нові знання і розвиватися далі.
Я впевнена, що кожний учасник семінару отримав не лише масу нової інформації, але й сам для себе визначив «домашнє завдання» з тим, щоб зробити свою роботу успішнішою та продуктивнішою».
На семінарі був присутній президент УФФК Даніль Амірханов.
УФФК висловлює подяку НОК України за фінансову підтримку семінару. Дякуємо також колективу Travel Hub Co-working та особисто Людмилі Ребіковій, управительці компанії Vertex Hotel Group за надання найкомфортніших умов для проведення заходу.