Чемпіонати України: домашні завдання для всіх

831

На одній з найкращих ковзанок України – богуславській арені «Льодограй» завершилися великі змагання фігуристів, які включали в себе чемпіонат України серед дорослих спортсменів, чемпіонат України серед юнаків та дівчат старшого віку та фінальні змагання юнаків та дівчат середнього та молодшого віку. 

Перипетії цих турнірів, їх результати, виступи лідерів та тих, хто у майбутньому може скласти їм конкуренцію оцінила генеральний секретар УФФК, суддя ISU Анастасія Макарова.

Покоління талантів 

Передусім хочу поділитися враженнями від змагань юних фігуристів, які викликали досить сильні позитивні емоції. Особисто для мене важливим було те, що ці старти, попри тренування їх учасників в умовах постійних обстрілів російських терористів, дозволили побачити світло в кінці тунелю, тобто реальну перспективу достойних результатів українських фігуристів на міжнародній арені. І ще одне варте уваги спостереження. Чимало юних спортсменів продемонстрували не лише обнадійливе катання. Я би сказала, що це вже покоління війни, коли не тільки батьки та тренери, але й реалії формують характер, стійкість та здатність досягати мети. Ці якості були помітні у багатьох дітей-учасників, які наполегливо боролися і старалися показати все своє вміння на льоду. В цьому сенсі викликає повагу робота всіх наших шкіл фігурного катання, а особливо Дніпра та Одеси, які щоденно потерпають від жорстоких російських атак. Серед дівчат на юнацькому чемпіонаті відзначу вихованок дніпровського тренера В’ячеслава Ткаченка – Олівію Жеребко та Олександру Делямуре, які цілком заслужено посіли два перші місця. Також радує той факт, що в Одесі сформувалася ціла команда перспективних танцюристів під керівництвом Альони Каламурзи. Серед дуетів є також вихованці відомого одеського тренера Олени Онищенко, яка чимало робить для розвитку танців на льоду в Україні. Варто відзначити і ще одну подію: на арені «Льодограю» представив свій черговий талановитий дует досвідчений київський тренер Олександр Тумановський. Це Марта Бекова та Іван Марков, які виступали у фіналі в категорії Intermediate Novice.  

Покладаємо надії на маленьких богуславських фігуристів, яких тренує Людмила Ткаченко. Було цікаво спостерігати їхні старання технічно правильно виконувати елементи, представляти програми так, як їх вчить тренер. В Богуславі показали  помітний прогрес у результатах також представники Львова, Вінниці, Білої Церкви. Тобто, школи змогли в непростих умовах організувати свою роботу і продовжують розвивати наш вид спорту, формуючи його майбутнє. Це, мабуть, один з найважливіших висновків змагань у молодших вікових категоріях.

Жорстка конкуренція на «дорослому» чемпіонаті

Приємним моментом став той факт, що на свій чемпіонат приїхали і ті, хто брав участь  у нещодавньому чемпіонаті світу в Канаді, і ті, хто через війну тренується за кордоном. Це вияв патріотичної позиції, який не можна не поважати. Не дочекалися ми лише танцювального дуету Марії Голубцової та Кирила Бєлоброва. Нашим провідним танцюристам було створено всі умови для того, щоб вони виступили, але спортсмени вирішили не приїжджати до України… 

У той же час на «дорослому» чемпіонаті розгорнулася досить жорстка боротьба передусім в одиночному катанні. У жінок за призові місця змагалася група спортсменок. Така конкуренція стала хорошим мотиватором. Учасниці боролися до кінця і на п’єдестал зійшли ті, хто вистояв ще й психологічно. Це Анастасія Гожва, котра стала чемпіонкою, срібна призерка Тетяна Фірсова та бронзова – Єлизавета Бабенко. 

Своя інтрига була у чоловіків, де Кирило Марсак у «двобої» з Іваном Шмуратком зберіг за собою звання чемпіона України. До довільної програми Кирило включив стрибок у чотири оберти, який він продовжує удосконалювати. Загалом прогрес цього фігуриста очевидний, гадаю, що вже незабаром він якнайкраще покаже себе на серйозних міжнародних стартах. На виступі ж Івана Шмуратка вочевидь позначилася певна втома, адже між чемпіонатом світу, в якому він брав участь, та чемпіонатом України зовсім невеликий проміжок часу. Проте похвально, що фігурист вийшов на лід національного чемпіонату і здобув срібну нагороду. Зазначу, що Іван працює за власною програмою, він входить до своєї ж тренерської команди. Приємно здивував третій призер – Вадим Новіков. Він змінив стиль, у нього цікава постановка довільної програми і музика йому дуже підходить. Але все-таки хотілося б побачити в програмах спортсмена потрійний аксель та стрибок у чотири оберти, оскільки потенціал для цього є і його потрібно реалізовувати.

У змаганнях спортивних пар логічною була перемога Софії Голіченко та Артема Даренського. Їхній тренер Ігор Марченко та завуч школи Ірина Медіна розповіли, що у фігуристів «правильні плани» на наступний сезон, крім того, вони змінюватимуть свої програми, працюватимуть над складністю. До речі, дніпропетровська школа була представлена ще двома спортивними парами – ще зовсім юними, початківцями, але це гарне свідчення того, що традиції парного катання в регіоні не втрачені, вони продовжуються. 

Не можу не згадати про цікаву новацію стартів у Богуславі. Вперше до програми фіналу  увійшла окрема дисципліна – сольні танці. Прогнозується, що в наступному сезоні вона буде визнана ISU.

Насамкінець хочу відзначити чудову організацію змагань. Всі служби арени  «Льодограй» працювали чітко, злагоджено та ефективно. Також були добре продумані заходи безпеки, під час тривог виступи, звісно, припинялися і всі присутні переходили в обладнані укриття. 

Результати чемпіонату України серед дорослих спортсменів, чемпіонату України серед юнаків та дівчат старшого віку та фінальних змагань юнаків та дівчат середнього та молодшого віку будуть розміщені на офіційному сайті УФФК.